číslo 18
vychází 19. 4. 2004

Zpět na obsah         

Tipy Čro


Sobota 1. 5. 2004 Český rozhlas 3 - VLTAVA - 20.00 hodin

Knížecí políček aneb Šelma sedlák

Tak trochu Mozartovu Figarovu svatbu a Smetanovu Prodanou nevěstu připomíná libreto Dvořákovy čtvrté opery Šelma sedlák, které pro mistra české hudby napsal Josef Otakar Veselý. Komickou zpěvohru o dvou dějství, jejíž historický snímek z roku 1951 můžete sledovat v interpretaci Janáčkova žáka, dirigenta Břetislava Bakaly, uvádíme v rámci letošního souborného provedení hudebně dramatického díla Antonína Dvořáka.

Operní příběh, jehož světová premiéra se odehrála v pražském Prozatímním divadle 27. ledna 1878, pojednává o půvabném selském děvčeti Bětušce, která má ráda chudého Jeníka, ale otec ji chce provdat za bohatého ženicha Václava. Do všeho se připlete kníže a komorník Jean, jimž se Bětuška také líbí. Dokonce se tu objeví cudně zahalený motiv ius primae noctis - práva první noci, třebaže Dvořákův zlidověle usměvavý aristokrat jej neprosazuje tvrdou rukou z pozice nadřazené moci. Jde na to mazaně a tak trochu vyděračsky, podlézavým způsobem: když bude Bětuška povolná, přimluví se za její lásku a navíc jí dá věnem statek. Tak vysoká je cena pomíjivé rozkoše májové noci! Naštěstí zasáhne moudrá kněžna, která se převleče do selských šatů, vyčká do soumraku na smluveném místě a v temnotě noci vytne svému záletnému manželovi pořádný políček. Sluha Jean zas spadne do sudu naplněného po okraj vodou a za vyučenou ho ještě sukovicí vyplatí číhající sedláci. Je to půvabné dílko, plné veselých zvratů a neobyčejně svěží hudby Antonína Dvořáka.

Na digitálně rekonstruovaném snímku přes půl století starém účinkují Libuše Domanínská jako Bětuška, Josef Válka jako Jeník, Géza Fišer jako kníže a Marie Řezníčková jako šafářka Veruna.

IVAN RUML