34
vychází 12. 8. 2002

Zpět na obsah         

Televize
a film


POZVÁNKA DO KINA

Plachtit spolu s ptáky je životní zážitek

Před několika lety byl u nás uveden dokument Mikrokosmos, odhalující úžasné dění běžně skryté lidským zrakům. Zatímco tehdy se "hrdiny" staly droboučcí živočichové skrytí v trávě, zejména hmyz, další dokument Ptačí svět zkoumá neméně atraktivní jev - stěhování ptáků. Musí přitom pravidelně překonávat tisícikilometrové vzdálenosti.

Pod vedením Jacquese Perrina se nesčetní spolupracovníci, vybaveni špičkovou snímací technikou, rozjeli doslova po celém světě - po Evropě, Africe, Asii i Americe, aby pořídili v mnoha případech unikátní, málokdy vídané záběry. Především plachtění vzduchem v těsné blízkosti letících opeřenců, nadhledy i podhledy, to vše vytváří úžasný dojem, který neslábne ani s rostoucím opakováním totožně nasnímaných záběrů. V detailním přiblížení můžeme obdivovat letící ptáky, ať již mávají křídly v téměř staccatovém tempu, či jen občas. Doslova si můžeme prohlížet vodorovně natažené tělo, dokonce si všimneme, jak jim vítr čechrá peří. Sledujeme, jak přistávají i vzlétají, jak loví, když jako šipka pronikají pod vodní hladinu, jak spolu zápasí, jak hnízdí či krmí mláďata. Jak při letech nad oceánem dokonce odpočívají na lodi, jejíž trasa náhodně proťala jejich tah.

Přitažlivá je rovněž zvuková stránka, zachycující nejrůznější klapot, sykání, hudrání a pískání, vydávané jednotlivými "hrdiny". Nejvíce atraktivní jsou však prostředí, kterými ptáci prolétávají. V rychlém sledu spatříme přímořské scenerie, savany i zasněžené hory, podíváme se na starobylé venkovské usedlosti i znečišťující průmyslové oblasti, obhlédneme čarokrásné přírodní rezervace, plné rozeklaných útvarů i bublajících gejzírů, navštívíme zimoviště v chladných oblastech Islandu. Všechna tato pozadí, stále nová a neopakovatelná, se stávají jakýmsi pestrým kaleidoskopem, jenž v některých okamžicích si dokonce zjednává větší pozornost než samotní protagonisté.

Film v krátkých, navzájem si podobných sekvencích přibližuje tahy nejrůznějších ptáků - hus bernešek, jeřábů, čápů, orlů, dokonce i opěšalých tučňáků. Rekordmanem je nepochybně rybák dlouhoocasý, překonávající vzdálenost dvacet tisíc kilometrů - přelétává od pólu k pólu. A jakoby pro odlehčení je vsunuta epizoda z amazonských pralesů: v kleci uzavřený papoušek si dokáže vězení otevřít a odletět na svobodu. I když Ptačí svět spoléhá především na malebnost záběrů, působí estetickou libostí, nevyhýbá se ani nástrahám, které stěhovavé ptáky mohou potkat: střelba myslivců, znečištěné plochy, zranění... Tento francouzský dokument určitě navštivte, protože v současné filmové nabídce nic obdobného nenaleznete.

JAN JAROŠ