30
vychází 15. 7. 2002

Zpět na obsah         

Rozhlasová publicistika


PRÓZA V ROZHLASE

Řezníčkovy Hvězdy kvelbu

Český rozhlas 3 - Vltava, četba na pokračování od 27. července, vždy od 18.30

Letošní šedesátník, básník a prozaik Pavel Řezníček pochází z Blanska. Je známý jako surrealista a publikuje nejen v našem tisku, ale i v zahraničních (nejen) surrealistických časopisech a antologiích. Vydal řadu románů a básnických sbírek, překládá z francouzštiny. V roce 1983 mu ve francouzském nakladatelství Gallimard vyšel román Strop s předmluvou Milana Kundery. Letos vydal v brněnském nakladatelství Petrov básnickou sbírku Hrozba výtahu. Přestože v poslední době jeho romány i básně vydávají převážně brněnská nakladatelství Host a Petrov, žije v Praze.

Kromě života surrealistického spisovatele však pražský poštovní podúředník má - či vlastně měl - i druhý život: život příslušníka brněnské bohémy. Román mládí Hvězdy kvelbu (jemuž pak dopsal tři další pokračování) dokončil Řezníček v květnu 1986. Řezníček - alias Petr Pekárek, "muž s bradkou pod nosem" - se tu vrací do 60. let, kdy obýval pověstný kvelb na D´Elvertově ulici v Brně. V tomto bývalém niťařském krámku zářily ne snad filmové či literární hvězdy, ale hvězdy poezie. Poezie zaplivané reality. Protože příslušníci brněnské bohémy "šli vždycky s nohama v blátě a s hlavou ve hvězdách".

Pavel ŘezníčekPro milovníky literárních drbů je potřeba vysvětlit, že postavy, které v románu vystupují, mají opravdu své předobrazy v realitě. Autor se zapřísahal, že 95 % románu se zakládá na pravdě a pouhých 5 % spadá na vrub fantazie. Próza by tedy mohla mít přívlastek "memoárová", nebýt toho, že její autor je nadrealista. A tak ať je to demiurg Jan Horák (Jan Novák), Antonín Kohn-Ječný (Antonín Konečný), dr. Miloš Štěpoun (prof. Miloš Štědroň), Emil Katzelmacher (Arnošt Goldflam), Zdenko Maršál (Zeno Kaprál), Karel Liška (Karel Fuksa), Jiří Lustiger (Jiří Veselský), Jiří Dlaždič (Jiří Olič), kritik Voldán (Ladislav Soldán), František Kočička (Franta Kocourek), ale i básníci Strádal a Ulrich Nikolajčík (Skácel a Oldřich Mikulášek) a také Milan Bundera (Milan Kundera) a další - těm všem věnoval Pavel Řezníček uctivou či neuctivou vzpomínku a kapitolu či její část.

Při poslechu letní desetidílné četby na pokračování (v režii Petra Dufka vypráví Pavel Zatloukal) tak zavítáte nejen do Pekárkova kvelbu, ale i do restauračních zařízení Argonaut, Veduta, Koruna, Musaion, do Divadla hudby a poezie i na brněnskou filozofickou fakultu.

ALENA BLAŽEJOVSKÁ