číslo 22/2000 |
|
Příběh |
|
Boj o hrad
Toto je
příběh hradního pána, který je na svém hradě vlastně vetřelcem. A to mimo jiné
proto, že hrad sám je vetřelcem v rezervaci. Nějak mnoho vetřelců pohromadě?
"Vetřelec v bučinách" se totiž jmenoval rozhlasový dokument, který
vysílala redakce rozhlasových her a dokumentu Nový hrad je snad nejmenší hrad, který si dovedete představit. Když jsem sem přijela poprvé, poskytl mi hradní pán soukromou obsáhlou prohlídku. "Tady skloňte hlavu, musíme projít nízkými dvířky... A pozor, máme tady takový nelad," varoval mě na úvod. Ale nelad tam vůbec nebyl. Bylo to naopak velmi romantické. A navíc na hradě právě probíhal Den otevřených dveří, akce, při níž se sjedou přátelé hradu ze širokého okolí, předvádějí se tu stará řemesla, každý má možnost vyzkoušet si například práci na keramickém kruhu, vyřezat dřevěnou lžičku, upéct placku na ohni nebo si vykovat podkovu pro štěstí. Nádvoří se hemží šermíři, strážci hradu, potulnými muzikanty a nechybí ani žebrák a taky několik oslíků... Při pohledu na tuto idylu jsem okamžitě zatoužila vrátit se o několik století zpátky a být tady klidně třeba i služebnou. Ale teď už bych o tom všem měla vlastně mluvit v minulém čase. "To, co bylo dříve Novým hradem, leží dnes v sotva rozpoznatelných rozvalinách," vypráví Robert Kraft. "To, co je Novým hradem dnes, bývalo kdysi jednou ze šesti předsunutých pevnůstek původního hradu. A ten padl za oběť Švédům. Hrad patřil Lichtenštejnům a v rámci pozemkové reformy jim byl spolu s ostatními majetky znárodněn. Dnes je to populární cíl nedělních vycházek zejména pro obyvatele Brna, je to pár stanic vlakem a pak překrásná cesta lesem v místech, kde začíná otevírat svou náruč Moravský kras. Hrad má 160 metrů kolem dokola, je to úplně malilinkatý hrádek, já se přiznám, že jsem ještě neviděl menší. Ale nám to maximálně vyhovuje, protože něco většího bychom ani nezvládli. Ale na druhou stranu jsme nešťastní, když za námi přijde hodně lidí a kolikrát je ani není kde ubytovat. Někdy tu máme i 170 pořadatelů a účinkujících, kteří se různě rozmístí po hradě. Přes noc jsem tu zavedl absolutní prohibici. Ale mám tady skupinu lidí, kteří to nedokážou vydržet a odcházejí naštvaní na kastelána, že je v jedenáct v noci vyhodil z hradu. Já jsem v této věci vskutku krutý hradní pán."
Protože hrad už v minulém století ztratil vinou lichtenštejnských přestaveb historickou hodnotu, neměly orgány památkové péče nic proti tomu, aby se majitelem objektu stal Český svaz ochránců přírody Brno, základní organizace č. 21 vedená panem Kraftem, a aby byla provedena částečná rekonstrukce zříceniny tak, aby hrad mohl být využíván jako centrum ekologické výchovy. A tak se nadšenci do přírody a do života v hlubokém středověku pustili do práce a vlastníma rukama, zadarmo, pouze z darů a příspěvků od sponzorů hrad opravili. Teď už by se tu mohli jen a jen veselit. Má to však jeden háček: hrad leží na hranici přírodní rezervace. A kdo chce jít na hrad, jinak než přes rezervaci to nejde.
Od natáčení dokumentu Vetřelec v bučinách uběhly dva roky. Ptám se Roberta Krafta, co se od té doby změnilo: "To, co se děje na Novém hradě teď, je tak trochu zákopová válka. Kulturní akce pro veřejnost jsou zakázány, a tak se naše akce smějí konat pouze pro přátele hradu. A těch je dost a dost a kdokoli další se přítelem může stát. Příští Den otevřených dveří bude o Velikonocích a určitě bude stát za to. Oprava hradu se téměř zastavila, protože místo práce běhám po úřadech a sháním razítka. Kdybych věděl, jaké potíže mě čekají, asi bych se do stavby vůbec nepouštěl. Ale teď, když už jsem Novému hradu věnoval tolik let života, se přece nevzdám. Spousta lidí si myslí, že jsem tak trochu blázen, protože jsem se zřekl pohodlného života a vlastních peněz, odstěhoval jsem se do původně provizorních ubikací, které zbyly po dělnících, co pod hradem kutali tunel. Taky nás odtud nedávno chtěli vystěhovat, ale uhájili jsme to. I na úřadech jsou občas slušní lidé. Jinak bychom museli jít pod most. Asi je to pravda, jsem zvláštní. Ale už jste viděla kastelána, který by nebyl tak trochu blázen? Víte, život je fantastická věc a strašně málo lidí s ním umí zacházet. Možná bychom se to měli učit ve škole. Člověk by ho měl umět prožít tak, aby se mohl ohlédnout a říct si, že za ním něco zůstalo. Měl by si stát za svým přesvědčením. Pak může doufat, že nežil zbytečně. A můj dědeček mě vždycky učil, že stromy jsou krásné tím, že umírají vstoje. " JITKA ŠKÁPÍKOVÁ (Autorka je dramaturgyní redakce rozhlasových her a dokumentu ČRo 3 - Vltava) Foto rodinný archiv R. Krafta |