číslo 22/2000
vychází 15. května

Zpět na obsah         

Hudba


NOVÉ ZVUKOVÉ NOSIČE

Hmm...: To by mohlo být zajímavé
(G. Parrot/ Indies Records)

Pražskou kapelu Hmm... tvoří vlastně jen dva mladí muzikanti: člen stále populárnějších a také lepších Tata Bojs Marek Doubrava (kytara, klavír, zpěv) a Viktor Ekrt (housle, baskytara, zpěv). Pro natáčení svého prvního alba si ovšem vypomohli přizváním řady dalších příslušníků nejmladší rockové generace; vzpomeňme alespoň Ondřeje Ježka, Filipa Nebřenského, Katku Winterovou nebo zbytek Tata Bojs, Milana Caise a Mardošu. Hmm... hrají až nakažlivě pozitivní muziku, zvuk alba by se dal označit za folk-rockový a připomíná jakési umírněné Tata Bojs. Veselé písničky s vtipnými texty Petra Kotouše střídají osobitě ztvárněné zhudebněné verše Antonína Sovy, Josefa Kainara, Jana Nerudy i Fráni Šrámka - zvláště hudebně mnohovrstevnatá skladba na Sovovu báseň Kdo vám tak zcuchal tmavé vlasy se povedla. Hmm... jsou světlou výjimkou mezi nastupujícími českými skupinami: mají svůj neodvozený výraz a neodolatelnou poetiku.

 

Rockové balady 2
(Sony Music/ Bonton)

Na Bontonu opět provětrali archivy a výsledkem je druhý díl kompilace Rockové balady. Jde vesměs o skladby z vinylových alb či singlů, vydaných Supraphonem a Pantonem v osmdesátých letech. Mnohé nahrávky vycházejí na CD vůbec poprvé - zarážející je to na takových písních, jako jsou Ohníčky od Krausberry nebo Černobílá skupiny Bronz. Nicméně: léta, kdy posluchači desky s českou rockovou muzikou schraňovali jako poklady, jsou dávno pryč a popravdě řečeno, na většinu nahrávek z tohoto CD se zapomnělo spíše po zásluze. Buklet alba se dá číst i jinak. Komu režim dovolil alespoň něco? P. Janů, A. Bajgerovi, J. Schelingerovi, L. Křížkovi a Tanje, O. Říhovi, M. Prokopovi, R. Müllerovi (zde v unikátní verzi skladby V penziónu Svět, na stejnojmenném albu nazpívané Kocábem), kapelám Krausberry, Bowle, Dr. Max, Odyssea, Synkopy, Extra Band, Arakain, Triumf, Bronz.

 

Žena z lesoparku: Na výlete
(Sony Music/ Bonton)

Po debutu It´s Okay z roku 1998 vydávají "slovenští Red Hot Chili Peppers" další velmi dynamické album, tentokrát obsahující více od převládajícího soundu odlišných poloh. Vedle hutných rockových skladeb tu posluchač nalezne i ozvěny folkového písničkaření, náladotvorné kompozice jak z nočního jazzového klubu a snad i upomínku na staré dobré Pink Floyd. Skupina Žena z lesoparku, hrající ve složení P. Novák "Šarkan" (zpěv), J. Grúň (kytara), J. Litvanský (baskytara) a M. Terkovič (bicí), je dalším velkých příslibem obrozující se slovenské rock&popové scény. O jejích kvalitách svědčí třeba i to, že za pár dnů v pražské Sportovní hale vystoupí v roli předkapely věhlasných The Cranberries.

(miš)